1

Yatırım araçlarından en iyi seçimlerden biri olan hisse senetleri bankalar üzerinden alınan hizmetlerdendir. Bankalar hisse senetleri alan alıcılarına güzel kampanyalar sunduğu gibi hisse senetlerinin alım ve satımını daha kolay hale getirmek için grafikler ve istatistik çalışmaları da sunmaktadır.

Sizler için hazırladığımız bu yazımızda hisse senetlerini satmadan bir başka aracı kuruma nasıl taşıyabileceğinizi öğreneceksiniz. İşte adım adım sizlere özel hisse seneti virman seçenekleri ;

Hisse senedini taşımak için öncelikle açmış oldukları hisse senedi hesabını hangi bankaya taşıyacaklarına karar vermeleri gerekmektedir. Bankaların hisse senedi virmanı alırken hangi kriterler sunduğuna ve virman yapılmasından sonra hangi kampanya ve imkanları sunacağına dikkat edilmelidir.

Hisse Senedi virman yapmak isteyen yatırımcıların hisse senedinin olduğu bankaya giderek ‘’ Menkul Kıymet Virman Talimatı ’’ kapsayan bir dilekçe verilmesi gerekmektedir.

Menkul Kıymet Virman Talimatını hangi banka üzerinden yapacaksınız örneğini aracı kurumların internet siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz.


Hisse Senetlerinizi başka bir bankaya veya aracı kuruma taşımak istediğinizde bazı bankalar direk olarak banka şubesine gelmenizi ve elden dilekçe vermenizi isteyebilir. Ancak bazı bankalar internet üzerinden ya da mobil bankacılık hizmetleri üzerinden hisse senedi virmanı yapabilme olanağı tanımaktadır.

Hisse senedi virman talebinizden hemen ardından eğerki öğleden sonra hisse senedi virmanı verilmemişse hisse senetleri aynı gün içerisinde geçecektir.

Hisse senedinize satış emri vermiş iseniz bu payın gün sonu takasının ardından virmanı yapılır. Bu sebeple satış emri olan payların başka bir banka hesabına aktarılması gün içerisinde değil birkaç gün içerisinde gerçekleşmiş olabilir. Hisse senedi hesabını başka bankaya taşıma nasıl yapılır merak edenler bu hususu göz önüne almalıdırlar.

Yatırımcılar hisse senedi taşıma harekâtlarında hisselerini satarak bunu nakde çevirebilir ve nakdi başka hesaba aktararak o hesap üzerinden hisse alıp satmaya başlayabilir. Bu biçimde yapılan harekâtlar öbürlerine göre daha basit olsa da payların satılması gibi bir tehlike kapsamaktadır.

Hisse Senedini Başka Bankaya Taşıma Fiyatı

Hisse senetlerinin başka bankaya aktarma operasyonları yapılırken bankalar genellikle alıcılarından gider fiyatlarını almaktadır. Gider fiyatları ise bankadan bankaya ve yıllara göre farklılık gösterebilmektedir. Hisse senedi virman harekâtlarında bireylerin bankalara e-posta yollayarak dilekçelerini göndermesi yazması çoğu zaman güvenlik meselelerine neden olduğundan dolayı kabul görmemektedir.

Bu sebeple bireylerin kendi bankalarını arayarak virman operasyonları hakkında bilgi alması daha güvenli bir taşıma süreci geçirmeyi sağlayacaktır. Pay tahvili virman fiyatı ise müesseseden müesseseye değişmekle birlikte oldukça düşük fiyatlarla pay tahvili taşıma asıllaştırabilirsiniz. Pay taşıma fiyatları 2-10 tl arası değişmektedir.

Borsada Şarta Bağlı ve Zincir Emir Avantajları

Önceki Yazı

Borsayı Anlatan 4 Önemli Kitap

Sonraki Yazı

Beğenebileceğiniz Yazılar

1 Comment

  1. […] Hisse Senedi Hesabını Başka Bankaya Taşıma […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Yatırım