27 Eylül 2020
Hisse Senedi Hesabını Başka Bankaya Taşıma

Hisse Senedi Hesabını Başka Bankaya Taşıma

Yatırım vasıtalarından biri olan pay tahvilleri bankalar üzerinden alınan hizmetlerden biridir. Bankalar pay tahvili alan alıcılarına muhtelif kampanyalar sunduğu gibi pay tahvili alımını ve satımını basit hale getirmek için grafikler ve muhtelif istatistik çalışmaları da sunmaktadır.

Sizler için hazırladığımız bu kısımda pay tahvilini satmadan bir başka müesseseye nasıl taşıyabileceğinizi bileceksiniz. İşte adım adım pay tahvili virman operasyonları:

Pay tahvili taşıma operasyonları yapacak olan bireylerin öncelikle açmış oldukları pay tahvili hesabını hangi bankaya taşıyacaklarına karar vermeleri gerekmektedir. Bankaların pay tahvili virmanı alırken hangi kriterler sunduğuna ve virman yapılmasından sonra hangi kampanya ve ihtimalleri sunacağına dikkat edilmelidir.
Pay tahvili virman harekâtlarında şahsın pay tahvilini sarih olduğu bankaya giderek ‘’ Menkul Kıymet Virman Direktifi ’’ kapsayan bir arzuhal vermesi gerekmektedir. Anekdot: pay tahvili virman arzuhal misali internette bulabilirsiniz.
Pay tahvillerinizi başka bir bankaya taşımak istediğinizde bazı bankalar dolaysız olarak banka şubesine gelmenizi ve arzuhal vermenizi isteyebilir. Ancak bazı bankalar internet üzerinden ya da mobil bankacılık hizmetleri üzerinden pay tahvili virmanı yapabilme olanağı tanımaktadır.
Virman arzının hemen ardından şayet geç saatlerde virman direktifi verilmemişse pay tahvilleri aynı gün içerisinde aktarılabilecektir.
Payınıza satış emri çıkarmışsanız bu payın takasının ardından virmanı yapılır. Bu sebeple satış emri olan payların başka bir banka hesabına aktarılması bir gün içerisinde değil birkaç gün içerisinde asıllaşabilir. pay tahvili virman nasıl yapılır merak edenler bu hususu göz önüne almalıdırlar.
Şahıslar pay tahvili taşıma harekâtlarında paylarını satarak bunu nakde çevirebilir ve nakdi başka hesaba aktararak o hesap üzerinden pay tahvili alıp satmaya başlayabilir. Bu biçimde yapılan harekâtlar öbürlerine göre daha basit olsa da payların satılması gibi bir tehlike kapsamaktadır.

Pay Tahvilini Başka Bankaya Taşıma Fiyatı

Pay tahvilini başka bankaya aktarma operasyonları yapılırken bankalar genellikle alıcılarından gider fiyatlarını almaktadır. Gider fiyatları ise bankadan bankaya ve yıllara göre farklılık gösterebilmektedir. Pay tahvili virman harekâtlarında bireylerin bankalara e-posta yollayarak arzuhal yazması çoğu zaman güvenlik meselelerine neden olduğundan dolayı kabul görmemektedir.

Bu sebeple bireylerin kendi bankalarını arayarak virman operasyonları hakkında bilgi alması daha meselesiz bir taşıma süreci geçirmeyi sağlayacaktır. Pay tahvili virman fiyatı ise müesseseden müesseseye değişmekle birlikte oldukça düşük fiyatlarla pay tahvili taşıma asıllaştırabilirsiniz. Pay taşıma fiyatları 2-10 tl arası değişemktedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir