0

Zincir emir Borsa da emir gönderimi için oluşturulmuş olan ve özel bir yazılım ile üretilen bir emir programıdır. Pay bonoyu piyasasına iletilmek üzere geliştirilmiş bir emir programı olan zincir emir asıllaşmasını istediğiniz operasyonları bir koşula bağlı olarak belirlenmesini sağlamaktadır. Koşula bağlı emir olarak belirlenen bu emir programında, operasyonların bir koşulun oluşmasına bağlı olarak yaşama geçirilmesini sağlar. Bir ana emir çevresinde şekillenen operasyonlara koşula bağlı emir ismi verilirken bu emirlerin bir zincir biçiminde oluşması gidişatına da zincir emir ismi verilir. Bu emir komutları yatırımcılar için daha fazla kazanç elde etkenin ve borsa da alana gelebilecek fırsatları değerlendirmenin yollarından biridir.

Zincir Emir Nasıl Kullanılır ?

Bir ana emir üzerinden vay bir koşula bağlı olarak verebileceğiniz zincir emir komutları için bir ana emir girmeniz gerekiyor. Ana emir sisteme iletildikten sonra ana emre bağlı olarak zincir emir iletebiliyorsunuz. Zincir emir komutlarını kullanırken rastgele bir alt veya üst limit hududunuz olmadığı gibi ana emir olarak yolladığınız harekât reelleşmediğinde zincir operasyonlarınızı hakikatleştiremiyorsunuz. Şayet ana emir kısmen hakikatleşmiş ise zincir emirleriniz sisteme iletilmez ve asıllaşmaz.

Vermiş olduğunuz zincir emirler ana emir reelleşmediğinde veya sizin tarafınızdan iptal edildiğinde ise otomatik olarak iptal olur ve sistemden kalkar. Zincir emir girişi yaptığınızda sistem size ebedîye ve pay bonoyu stok hakimiyeti yapmamaktadır. Zincir emir ana emrin reelleşmesine bağlı olarak yaşama geçirildiği andan sistem otomatik olarak ebedîye ve stok hakimiyeti yapmaktadır.

Zincir Emir Avantajları Nelerdir?

Zincir emi ile asıllaşabilecek fırsatları ön görüp, müsait olmadığınız anlarda dahi harekât yaparak hasılat elde edebilir veya kendiniz için avantaj sağlayabilirsiniz.

Bir ana emre bağlı olarak asıllaşan zincir emir ve koşullu emir ana emir asıllaştığında faal olacağı için kayıp hayata ihtimaliniz otomatik olarak ortadan kalkmaktadır.

Sisteme giriş yapmış olduğunuz zincir emirler için istediğinizde farklılık yapabiliyor olmanız koşullara göre konum almanızı sağlıyor.

Pozisyonunuzu tanımladıktan sonra tekerrür yeni bir pozisyon tanımlamak istediğinizde size avantaj sağlayan zincir emir bu sayede faal olmadığınız gidişatlarda asıllaşabilecek koşullar için avantajlı pozisyonlara sahip olmanızı sağlıyor.

Ebedîye ve stok hakimiyetinin ana emrin faal olması gidişatında yapılabiliyor olması operasyonlarınız için yeterli bakiyeye sahip olma zamanı sağlıyor. Bu sayede yapmak istediğiniz tüm operasyonlar için ekstra zaman kazanmış oluyorsunuz.

Hisse Analizi Nasıl Yapılır?

Önceki Yazı

Hisse Senedi Hesabını Başka Bankaya Taşıma

Sonraki Yazı

Beğenebileceğiniz Yazılar

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Yatırım