• YARIM ALTIN
  1.328,00
  % -4,33
 • AMERIKAN DOLARI
  7,2547
  % -2,32
 • € EURO
  8,7437
  % -2,54
 • £ POUND
  10,1139
  % -2,32
 • ¥ YUAN
  1,1225
  % -2,15
 • РУБ RUBLE
  0,0982
  % -1,54
 • BITCOIN/TL
  358407,487
  % 10,85
 • BIST 100
  1.527,45
  % 3,81

PD/ DD Nedir ? Oranı Nasıl Hesaplanır ? En İyi Oran

PD/ DD Nedir ? Oranı Nasıl Hesaplanır ? En İyi Oran

Özellikle bilanço incelerken çokça baktığımız ve ciddi anlamda da ehemmiyetli olan oranlarından birisi de PD/DD oranıdır.

Açılımı Piyasa kıymetinin defter bedeline oranıdır.Bir payın piyasa bedeli ile muhasebe bedelini karşılaştırır.Burada defter kıymetinin manasını kavramak önemlidir.Defter bedeli bir firmanın varlıkları ile borçları arasındaki farktır.Aslında firmanın net bedelidir.

Bizler bu orana bakarak firmanın pahalı mı? Ucuz mu ? olduğu ile alakalı yorumlar yapabiliriz.Her oranda olduğu gibi bu da tek başına %100 emin değildir.Bazen sektörel pd/dd’lere de dikkat etmemiz gerekebilir.

Bazen firmalar düşük pd/dd oranları ile operasyon görebilirler.Bu bazen bizlere fırsat verebilir fakat bazen de bakarsınız pd/dd oranın çok yüksek firmalara rastlarsınız bu da o firmanın her zaman pahalı olduğu anlamına gelmez.

Misalin işletme büyük bir yatırım yapmış olabilir piyasanın da bunu yüksek pd/dd ile karşılaması basmakalıptır.

Pd/dd oranını ‘1’ göre hesaplarız

Misalin bir firmanın PD/DD oranı 1 ‘in üzerinde olabilir.Bu işletme borçlarını ödedikten sonra net varlıklarından yüksek değerlendirildiğini gösterir.

Bunun bütün tersi

PD/DD oranının 1’in altında da olabilir bu da işletme borçlarını ödedikten sonra net varlıklarından düşük değerlendirildiğini gösterir.

PD/DD nin düşük olmasının çok muhtelif nedenleri vardır.Bazen işletme varlıklarının olduğunda yüksek veya da düşük gösterilmesi bu oranın olması gerektiğinden yüksek veya da düşük olmasına neden olabilir.Bazen bu oran gayrimenkul bedellemelerinin yanlış hesaplanmasında da yüksek çıkıp bizi yanıltabilir.Onun için kesinlikle Öz anapara karlılığını ve işletme finansal raporları dikkatle araştırılmalıdır.

Bunun için bu oranın daha sıhhatli açıklanması için kesinlikle Firmanın öz anapara karlılığına dikkat edilmelidir.

Yüksek öz anapara karlılığına sahip olan işletmelerin PD/DD oranının 1’in üzerinde olması mesele teşkil etmez.

PD/DD oranı 1’in altında , Öz anapara karlılığı yüksek olan firmalar yatırımcı için fırsatlar oluşturabilir.

Daha evvelde bahsettiğim gibi sektörel PD/DD kesinlikle bakılmalıdır.