• YARIM ALTIN
  1.328,00
  % -4,33
 • AMERIKAN DOLARI
  7,2552
  % -2,30
 • € EURO
  8,7485
  % -2,50
 • £ POUND
  10,1199
  % -2,27
 • ¥ YUAN
  1,1225
  % -2,15
 • РУБ RUBLE
  0,0981
  % -1,62
 • BITCOIN/TL
  357697,552
  % 9,69
 • BIST 100
  1.527,45
  % 3,81

Borsada açığa satış nedir?

Borsada açığa satış nedir?

Borsada sarihe satış operasyonu, yatırımcıları hasar etmekten gözeten ve daha fazla kar etmelerini sağlayan bir harekâttır. Aynı zamanda tehlikeli bir harekâttır. Borsadaki maliyetlerin oluşmasına tesir ettiği için bu harekât legaldir. Yalnız müessesenizin sarihe satış harekâtını yaptırabilir evrakı olması gerekir. Başka Bir Deyişle Sermaye Piyasası Kurulu’nın kaidelerine uyduğunuz sürece kullanabilirsiniz. Aksi takdirde kabahatli vaziyetine düşebilirsiniz.

Borsada sarihe satış operasyonu nasıl yapılır? Satış operasyonu yapmadan evvel tanımladığınız işletmenin kıymetinin düşeceğinden ve pay bonolarında düşüş alana geleceğinden emin olmanız iyi olacaktır. Bunun için iyi inceleme yapıp, o işletmenin kendine ortak bulup bulmadığını da araştırıp, takip etmenizi öneririm. Zira düşüş öngördükten sonra sarihe satış yaptınız ve takip etmeyi vazgeçtiniz. Şayet firma kendine ortak bulursa payları çoğalmaya başlayabilir ve hasar edebilirsiniz. Bu surattan inceleme ve takip çok ehemmiyetli.

Sarihe satış operasyonu yapmaya geldiğimizde; bunu bir nevi pay bonoyu ödünç alma gibi düşünebilirsiniz. Mesela bir firma hakkında iyi bir araştırma yaptınız, takiptesiniz ve paylarının yakın bir zamanda yarı yarıya düşeceğini düşünüyorsunuz. Bu vaziyette sarihe satış operasyonuyla kar elde edebilirsiniz. Bu nasıl olacak? Sarihe satış yapmak istediğinizi taşıtı müessesenize bildireceksiniz. Firma bunu ödünç alma olarak kavrayacak. Ve ardından size pay tahvilini almak istediğiniz işletmenin pay tahvillerini alıcılarından bulacak. Bulduğu alıcının da izniyle birlikte seneti sizin hesabınıza aktaracak. Başka Bir Deyişle taşıtı müesseseniz size ödünç olarak pay tahvilini verecek ve siz ona pay bonoyu ve komite fiyatı borçlanacaksınız.

Elinize geçen seneti bugünkü bedelinden satacaksınız ve paranız hesabınıza geçecek. Daha sonra beklediğiniz üzere işletmenin pay tahvilleri yarı yarıya düştüğünde o firmadan pay bonoyu alıp işletmenize ödünç aldığınız ölçüyü geri verirsiniz. Kurulu da ödeyeceksiniz. Bu vaziyette kalan ölçü sizin karınız olacaktır. Neredeyse tahvil kıymetinin 2 katı kar elde etmiş olacaksınız.

Daha iyi anlaşılması için rakamlarla borsada sarihe satış nasıl yapılır misal verelim. Firma payının kıymeti 1000 lira. Taşıtı müessesenizden 1 pay bonoyu ödünç aldınız ve pay bonoyu ve komite borçlandınız. Ardından onu 1000 liradan sattınız ve hesabınızda para duruyor. 2 hafta sonra pay kıymeti 500 liraya düştü. Bu sırada 1 pay bonoyu aldınız ve taşıtı müessesenize verdiniz. Diyelim ki kurul da 40 liraydı. 1000 liradan, 500 lira ve 40 lirayı düştüğümüzde 460 lira karınız kalacak. İşte bu biçimde sarihe satıştan kar edebilirsiniz.