• YARIM ALTIN
  1.328,00
  % -4,26
 • AMERIKAN DOLARI
  7,2569
  % -2,29
 • € EURO
  8,7489
  % -2,48
 • £ POUND
  10,1181
  % -2,27
 • ¥ YUAN
  1,1225
  % -2,15
 • РУБ RUBLE
  0,0981
  % -1,61
 • BITCOIN/TL
  357697,465
  % 9,69
 • BIST 100
  1.527,45
  % 3,81

Hisse Analizi Nasıl Yapılır?

Hisse Analizi Nasıl Yapılır?

Kârlı yatırım cinslerinden biri olan pay bonoyu alım satımında kâr getirisi yüksek olan payları bulmak için pay incelemesinin yapılması gerekir. Pay bonoyu almadan evvel genel olarak piyasanın gidişatını araştırmak ve hangi payların alınması halinde kâr oranının daha yüksek olacağına dair değerlendirmelerde bulunmak pay incelemeyi nedir sualinin yanıtı olmaktadır. Pay incelemeyi de yaparken alacağınız tahvil size işletmelerde ortaklık sağlayacağı için kâr ve hasar size düşen hisse kadar olacaktır. Bundan dolayı iyi bir tahlil neticeyi yapacağınız yatırımdan milyon dolarlar da kazanabilirsiniz. Tahlil yapmazsanız yalnızca hasar da elde edebilirsiniz.

Pay incelemeyi yapabilmek için genellikle iki usul kullanılmaktadır. Bu usullerin birincisi Esas Tahlil olurken, ikincisi ise Teknik Tahlil biçimindedir.

Pay incelemesinde reelleşen tüm incelemelerin yeri ehemmiyetli olurken, esas tahlil isminden de kavrayacağınız esas üzerine yapılan incelemedir. Teknik tahlil ise isminden de kavrayacağınız üzere teknik gerektiren tahlil cinsidir. Ayrıntılı biçimde bu iki incelemeyi görelim.

Pay bonoyu sunan firmaların ulusa sarih olarak sunmuş olduğu bilgiler güzergahında oluşturulan esas tahlil firmaların kazanç tablosu, finansal gidişatı, işletmenin genel varlıkları, pazar hisseyi gibi bilgilerden oluşur. Tam bu bilgileri kullanan yatırımcılar ise pay incelemeyi yaparak firmaların kazanç, gider ve kâr oranlarını hesaplayarak yatırıma uygun olup olmadığı hakkında karar verebilmektedir.

Esas tahlil yapılırken cari oranlar dikkate alınır ve firmaların genel varlıklarından cari borçlanmalar düşülerek kazanç seviyesi tespit edilir. Ayrıca işletmenin sihrime yararlılığı, mali vaziyetin tespiti, firma likiditesi ve firma kârı gibi bilgilerde esas tahlil esnasında ortaya çıkarılmaktadır. Tam bu bilgiler dikkate alındığında pay incelemeyi nasıl yapılır fikride olan yatırımcılar için genel bir kanı oluşturulabilmektedir.

Esas tahlil uzun vadeli yatırımcılar için bereketli neticeler elde etmeyi sağladığı gibi teknik tahlil neticeleri ile desteklenmesi halinde yatırım güzergahını tanımlamada oldukça tesirli olacaktır.

Pay tahlil grafiği oluşturarak firmaların geçmişten geleceğe müteveccih genel vaziyetleri hakkında fikir sahibi olmayı sağlayan teknik tahliller, esas tahlillerdeki tam kıymetleri araştırarak tek bir grafik haline getirir.

Firmaların muhakkak zaman diliminde çoğalan talep- arz ilişkileri ile irtibatlı olan gelişmelerini ve gelecekte gösterecekleri kararı ortaya çıkâran teknik incelemede zaman dilimleri çok ehemmiyetlidir. Siyasal vakalar ve ya ekonomik krizlere bağlı olarak firmaların yaşadığı ilerleme ve ya gerilemeleri zaman dilimleri içerisinde ortaya koyan teknik tahlil neticeleri sayesinde yatırımcılar hangi zaman aralıklarında yatırımlarında düşüş olabileceğini de evvelden kestirebilmektedir.

Teknik tahlil neticeleri daha kısa vadeli yatırımlar yaparak kısa zamanda kâr elde etmeyi sağlayacak bilgiler sunmaktadır. Bu sebeple pay bonoyu alımı yapmadan evvel süratli bir araştırma yapmak isteyenler için teknik tahlil neticeleri daha bereketli olmaktadır.

Pay nasıl tahlil edilir fikride olan yatırımcıların öncelikle esas tahlil yapması ve teknik tahlil neticelerini de değerlendirerek firma kârşılaştırmasına müracaat etmesi daha kârlı yatırımlar yapmalarını sağlayacaktır. Pay bonoyu alımında payın banal kıymetinin altında satışa sunulması halinde alım yapmayı da sağlayan pay incelemeyi için ulusa sarih olarak sunulan firma bilgileri araştırılabilir.