0

Tek Fiyat tekniği, Sermaye pazarı kurulunun (SPK) devamlı işleme mevzu edilmek için lüzumlu şartları taşımayan yahut volatilitenin yüksek olduğu anapara pazarı araçları da (pay senedi gibi) Belli bir fiyattan buyruk toplanıp gün içerisinde belli bir yahut çok sayıda vakitlerde alış satım işlemlerinin gerçekleştirilmesidir.

Tek fiyattan emir toplama, yatırım hisselerinin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafınca belirlenen tek bir fiyat bazından işlem görmesi demektir. Tek fiyat emir toplama işlemi belli başlı kurallar içerisinde yapılmaktadır. Belirlenen bu kurallar dışında işlem görmesi mümkün değildir.

Aynı zamanda bu tek fiyattan emir toplama işlemi, yanlış alım satım hamleleri esnasında kredilerin durmasına ilişkin yapılan bir eylem olarak da bilinmektedir.

SPK tek fiyattan buyruk toplama yöntemini eskiden tespit edilen hisselere defalarca kez uyguluyordu. Son düzenlemeler ile volatilitenin yüksek olduğu pay senetleri gibi yatırım araçlarına dahi belli süreler aralığında tek bedel tekniği uygulanmaya başlandı. Bu programın hedefi pay senetleri üzerindeki ekstrem oynaklığı kısmak ve yatırımcıyı korumaktır.

Hisse senetleri üzerinden devam edeyim. Hisse senedi işlemleri Borsada Tahta sırasında fiyatların oynaklığından ötürü SPK alakalı şirkete izah edilmiş veya açıklanmamış bir haberiniz var mı diyerek sorar, şirketin izah edilmiş bir haber veya verisi yoksa yatırımcıyı zarar uğratacak işlemlerin yaşanmaması ve bedel hareketlerine balans getirmek için pay senedi öncelikle açığa satım ve kredili işlemlere kapatılıyordu. Volatilitenin sürmesi halinde alakalı şirketin pay senedi bürüt takasa sokuluyordu. Bu tedbirleri yeterli görmeyen SPK en son tek fiyattan buyruk toplama yöntemini döneme soktu. Bu usul ile pay belli sürelerle alış satışa mevzu edilir fiyatı durağan kalır.

Tek fiyat yönteminin işleyiş esasları bulunmaktadır;

  • Alım satım hamleleri belirlenen kurallar eşliğinde sisteme iletilir.
  • Yapılan bu emrin süresi boyunca herhangi bir işlem gerçekleşmez.
  • İletilecek olan emirlerde miktar ya da tutar bakımında Yönetim Kurulu tarafından belirtilen taban sınırlara uyulmalıdır.
  • Emir toplama süresince emirlerin iptal edilmesi ya da emirlerde değişiklik yapılması mümkündür.
  • Emir toplama işlemi son bulduktan sonra işlem görecek olan fiyat belirlenir.

Hisse Fiyatı Neden Hareket Etmiyor?

Sorularla yanıtlamak daha uygun olacaktır. Yukarda anlattığım gibi tek bedel tekniği pay fiyatlarındaki oynaklığı durdurmak ve yatırımcıyı güvenliğini sağlamak için bir tedbirdir. Bu sebeple belli prosedür saatleri haricinde pay fiyatı hareket etmez. Belirlenen prosedür saatlerinde de pay fiyatı üzerindeki emirler sırasına göre yapılır.

Tek Fiyat Emir Toplama Uygulamasında Hisse Alış Satış İşlemi Nasıl Olur?

Tek Fiyat emir toplama uygulamasında pay alabilmek için, oturum içerisinde yahut oturum başlamadan evvela alış emirlerinizi girin. Alış emriniz oturum içerisinde sıraya konur. Sırası geldiği zaman alış emri girdiğiniz fiyattan yeterince satıcı var şayet emriniz gerçekleşir.

Tek fiyattan satım prosedürü de tıpkı şekilde yapılır. Satış emri girdiğinizde satım emriniz sıraya konur. Tek bedel prosedür saatlerinde satım emri girdiğiniz miktarda alıcı var şayet satım işleminiz gerçekleşir.

Kategori: YATIRIM

Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı Nedir? Ne İş Yapar?

Önceki Yazı

Hisse Senedi Performansı Nedir?

Sonraki Yazı

Beğenebileceğiniz Yazılar

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Yatırım