0

Omuz – Baş – Omuz formasyonu yukarıya trendin bitişine işaret eden ve oluştuğu zaman trend dönüşünü simgeleyen bir teknik anazliz formasyonudur. Omuz baş omuz formasyonu teknik tahlilde sıklıkla karşılaşılan ve eminliği yüksek teknik formasyonların başında gelmektedir. Bu formasyon eminlik derecesi yüksek olan trend dönüş formasyonlarından biridir. Yükselen bir trendin sonlanmakta olduğunu ve düşen bir trendin başlayacağını gösterir.

Formasyonun oluşmasından evvel yukarıya doğrultulu bir trend yaradılışını gözlemlemek gerekmektedir. İkinci olarak sol omuz, yükselen trendin doruğunu oluşturmalı ve buradan hafif bir geri çekilme gözlemlenmelidir. Baş seviyesi Hala yukarıya trend içerisinde olmak kaydı ile doruğu oluşturmalıdır ve buradan hafif bir geri çekilme ile birlikte sağ omuz yaradılışı için tekerrür bir yükseliş gözlemlenmelidir. Sağ omuzdan sonra gelecek düşüşle birlikte boyun çizgisi olarak adlandırılan iki omuz noktasının düşük seviyeleri, takviye konumundadır. Formasyonun geçerlilik kazanması için boyun çizgisinin hacimle birlikte alt doğrultulu kırılması gerekmektedir. Bunun hakikatleşmesi ile birlikte maksat nokta boyun çizgisi le baş arasında oluşan mesafenin boyun çizgisinden alt güzergaha ilave edilmesi ile hesaplanabilir.

OBO oluşmaya başlarken maliyetler ralli yapmaktadır. Yükselişin ardından gelen minik bir düzenleme hareketiyle grafik bir tepe yapar ve evvel SOL OMUZ oluşur. Sonrasında yükseliş devam eder. Geri çekilmenin sonlandığı bölgeden alışların gelmesiyle yukarıya doğrultulu hareket tekerrür başlar maliyetler daha büyük bir tepe oluşturarak sol omuz seviyesine geçer ve BAŞ oluşur. Baş oluştuktan sonra maliyetler birinci omuz seviyesinde oluşan dayanağa kadar geri çekilir. Bu takviye seviyesine ‘’Boyun Çizgisi’’ ismi verilir. Boyun çizgisinden gelen tepki alımlarıyla maliyetler son kere yukarıya bir hareket yaparak SAĞ OMZU oluşturur. Sağ omuz sol omuzla alt yukarıya aynı seviyelerde oluşur. Sağ omuz bitirildikten sonra satışların kuvvetlenmesiyle boyun çizgisi kırılır,formasyon bitirilir ve yükseliş trendi omuz baş omuz formasyonuyla beraber sonlanır. Kırılma sonrası gelen sert satışların tesiriyle boyun çizgisi ve başı oluşturan ikinci tepenin uzunluğu kadar geri çekilme beklenir.

Omuz baş omuz formasyonunda boyun çizgisi oldukça ehemmiyetlidir. Formasyonun onaylandığı ve alım – satım karalarının verildiği takviye/mukavemet çizgisidir. Boyun çizgisi sol omuz ve baş bölgesinden gelen satışların takviye bulduğu noktalar birleştirilerek çizilir. Kesinlikle yatay olmak zorunda değildir, alt ya da yukarıya meyilli de olabilir. Boyun çizgisi alt istikamette kırıldıktan sonra tekerrür boyun çizgisine doğru yönelerek satış için ikinci bir fırsat verir.

İkili Tepe ve İkili Dip Formasyonu Nedir

Önceki Yazı

Takoz Formasyonları Nedir?

Sonraki Yazı

Beğenebileceğiniz Yazılar

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Yatırım