0

Hisse senetlerinin performansı sektöre, fiyata ve dengeye tabii olarak değişiklik göstermektedir. Bu yayında, bir pay senedi performansının ne kavrama geldiğini, bir pay senedinin performansını büyüleyici faktörlerin neler olduğunu ve çok daha çoğunu öğrenebilirsiniz.

Borsa yatırımcıları için her şey pay senedi alabilmek ve arakaya yaslanmakla bitmiyor. Her yatırımcının, portföyünde bulunan yahut portföyüne katmak üzere olduğu pay senetlerinin performansına bilhassa dikkat etmesi gerekiyor. Zira pay senetlerinin performansı yatırımcıların zayi yahut kazançlarını belirliyor.

Hisse Senedi Performansı Nedir?

Hisse senedi performansı, bir pay senedinin bedel ve değerinin artım yahut azalış durumunun göstergesidir. Performans karakteristik olarak pay senedi fiyatındaki dalgalanma ile ölçülür.

Bir pay senedinin fiyatı arttığında bu, o pay senedinin iyi bir performans gösterdiğine işaret eder. Tam tersine, bir pay senedi fiyatındaki azalış düşük performansı gösterir.

Hisse Senedi Performansını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Pek çok etken, pay senedinin piyasadaki performansını etkiler. Hisse senedi fiyatlarını büyüleyici faktörler arasında en mühimi ekonominin umumi sağlığıdır. Ekonomik gerileme halinde pekçok pay senedinde bedel düşüşü görmek mümkün olabilir. Örneğin, endüstri üretimi yahut perakende satım gibi ekonomik göstergeler evvelki aya göre mühim bir düşüş gösteriyorsa, paylar karakteristik olarak kıymet kaybedecektir.

Borsadaki sahip olunan vaziyet bir diğer etkendir. Ayı pazarı sırasında, yatırımcılar hisselerden kaçınır. Talepteki bu düşüş natürel olarak pay senedi fiyatlarını düşürür. Boğa pazarı boyunca, yatırımcılar fiyatları yukarı çeken daha saldırgan alımlar yaparlar. Talepteki bu yükseliş de pay senedi fiyatlarını arttırır.

Bir diğer ve hatta de en mühim pay senedi performans etkeni, şirketin sağlığıdır. Örneğin, iki işletme arasındaki birleşme söylentileri fazlası vakit pay senedi fiyatını yükseltirken, şirketin son çeyrekteki düşük kazançları yatırımcıları pay senedini satmaya yöneltebilir. Bu dahi fiyatları aşağı çekebilir. Bu açıdan, bir pay senedinin performansı çoğunlukla şirketin performansına bağlıdır.

Tek Fiyat Emir Toplama Nedir?

Önceki Yazı

Brüt Takasta Satış Nasıl Yapılır?

Sonraki Yazı

Beğenebileceğiniz Yazılar

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Yatırım