0

Yatırım vasıtaları içinde yer alan pay tahvili alma harekâtı muhakkak bir bilgi birikimi ve araştırma gerektiren bir iştir. Öncelikle piyasayı iyi öğrenmeli ve iyi bir araştırma yapmalısınız. Ehemmiyetli olan öbür bir mevzu da alacağınız pay bonosunu muhakkak bir zaman takip faktörüz gerektiğidir. Payda olan yükseliş ve düşüşler ile alakalı takipte kalmanız gerekir. Takip etmeden alacağınız pay tahvili talih oyunu gibidir. Pay tahvili takibi internet üzerinden yapılır. Borsa açılış saatiyle birlikte internet üzerinden bazı sitelere giriş yaparak borsayı takip edebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere borsa ile alakalı bilgiler sunacak, borsaya yeni başlayanlara nasihatler ile pay tahvili piyasası hakkında teknik bilgiler vereceğiz.

Pay Tahvili Ne Demek?

Pay Tahvili iyi bir yatırım taşıtıdır. Borsada harekât gören bir firmanın ana parasına eş bedeldir. Pay tahvili alırsanız firmaya ortak olmuş ve bazı mesullükleri almış olursunuz. Firmalar payı alındığı zaman ortak olunduğunu belgelemek için pay tahvili verirler.

Pay Tahvili Özellikleri Nelerdir?

Bir firmanın borsada harekât görebilmesi için borsaya kote edilmesi gerekir. Kote etmek demek borsaya kayıt olmak ve harekât için izin almak demektir. Borsaya kaydı olmayan firmalar ticari harekât yapamazlar. Borsa hafta içi sabah 10 gibi açılır ve akşam 6 gibi kapanır. Hafta sonları pay tahvili alıp satamazsınız. Pay bonolarının bazı koşulları taşıması gerekir. Bu koşullar Türk Ticaret Yasayı’nun 413. maddesi ile tanımlanmıştır. Firmanın anapara ölçüyü, işletme yetkililerin imzası, işletme paylarının nominal bedeli, işletme paylarının patent tarihi, pay bonosunun cinsi gibi bilgiler yer almalıdır.

Pay Tahvili Nasıl Alınır ve Satılır?

Öncelikle pay alıp satmak için vasıtayı bir müessese bulmanız gerekir. Piyasada bir hayli vasıtayı müessese olduğu kadar bankalarda vasıtayı müessese olarak görevalır. Şayet bankayı vasıtayı müessese olarak kullanacaksınız çalıştığınız bankaya borsa hesabı açtırmanız gerekir. Borsa hesabı açıldıktan sonra pay tahvili alıp satabilirsiniz. Yalnız pay almadan evvel iyi bir araştırma yapmak gerekir. Her pay tahvili alınmaz. Ani olarak yükselen ve düşen paylardan uzak durmak gerekir. Pay tahvili alınacak işletme iyi inceleme edilmeli ve grafikleri iyi araştırılmalıdır. Borsaya yeni başlayanlar özellikle grafik okuma kısmını önemsemelidirler.

Piyasaya pozitif haber düşmesi ile birlikte pay tahvili kıymet kazanırken negatif bir haber de pay tahvili kıymet kaybeder. Devletin kendi müesseselerinin firmaları varken özel işletmelere ait pay bonoları da vardır. Anonim firmalar, komandit firmalar, özel yasaya dayalı kurulan firmalar borsada harekât görebilir. Vasıtayı müessese olarak bankaları seçecekseniz internet bankacılığı sistemini kullanarak emir verebilir ve pay alıp satabilirsiniz. Özellikle yeni başlayanlar için borsa pdf dosyaları indirerek borsanın işleyişi hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Para Kaybetmeden Borsa Oynamak Güç Mudur?

Birikimleri ile yatırım yapmak isteyen pek çok minik yatırımcı adayı borsa alternatifini düşünmektedir. Bu yatırımcı adayları para kaybetme mevzusunda ciddi kaygılar taşımaktadır. Para kaybetmeden borsada yatırımlar yapmanın yollarını arayan bu minik yatırımcılar için bir dizi nasihatlerde bulunup, borsada para kaybetmenin hakikatinde güç olduğunu ancak bir o kadar da basit olabileceğine söyleyelim:

Teknik İnceleme Koşul

Borsaya yeni adım atmış yatırımcıların büyük çoğunluğu teknik incelemeye sıcak bakmamaktadır. Karışık gibi görünen bu sistem sanılanın aksine çokta güç değildir. Matematiksel bir dizi hesaplamaların sonucunda çizilmiş onlarca hatta suratlarca grafikten oluşan teknik inceleme bilgilerinin hepsinin öğrenilmesine gerek yoktur. Bu sistem, bu alanda uzmanlaşan insanların dahi bütün olarak egemen olamadığı bir sistemdir.

En çok kullanılan yirmi indikatörün ne anlama geldiğinin öğrenilmesi başlangıç için yeterlidir. Teknik inceleme grafiklerinin zaman geçtikçe, yatırımcılara reyin gibi geldiği ve bağımlılık yaptığı öğrenilmektedir. Borsa oynamak teknik inceleme hakkında fikir sahibi olan insanlar için oldukça basittir. Bu sebeple, borsada kazanma taktikleri arasında teknik inceleme bilme en başta yer almaktadır.

Gündem Emin Takip Edilmelidir

Ülkemiz sıcak para ekonomisi odaklı siyasetler izlemektedir. Bu gidişat da ülke ekonomimizin dışarıdan gelen yatırımlar mevzusunda oldukça alıngan olmasına ve bu yatırımlara kesintisiz olarak lüzum dinlemesine neden olmaktadır. Ülke ekonomimizin dışa bağımlılığının yansıması olarak borsa da dış tesirlerden aşırıca etkilenmektedir. Bu bağlamda dış haberler ve ülkenin politik gündemi takip edilerek yatırım yapmak gerekir. Gündemi takip eden bir yatırımcı adayı için borsada para kaybetmeden yatırımlar yapmak güç değildir. Borsa kazanma yolları içinde ekonomi gündemini takip etmek oldukça ehemmiyetlidir.

Sektörler Yakından Araştırılmalı

Bir yatırımcı adayı, yatırım yapmayı düşündüğü sektörler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. İşin teknik ayrıntılarını öğrenmese bile o sektörün vaziyeti hakkında emin bilgi sahibi olması gerekir. Her yarıyıl aynı sektörler hasılat getirmemektedir. Misalin uzun yılardır kar getiren inşaat işletmelerinin payları son yarıyıldaki ekonomik güçlüklerin sonucunda düşüş göstermektedir. Borsada para nasıl kazanılır sualini soranlar bu hususa dikkat etmelilerdir.

Bu sebeple yatırım yapılacak sektördeki her haberi ve her rivayet takip edilmelidir. Doğrulanmamış haberlere göre hareket etmek yanlış olsa da ihtiyat almak için erken davranmak avantaj sağlayacaktır. Para kaybetmeden yatırım yapmak isteyen kullanıcılar için şu gizemeler asgari tehlikeyi taşıyan sektörler ihracat odaklı sektörlerdir. Sektörün içinden haberleri takip eden yatırımcı adayları da daha az tehlikeler alarak yatırımlar yapabilmektedirler.

Borsayı Anlatan 4 Önemli Kitap

Önceki Yazı

Bir Hissenin Değeri Nasıl Belirlenir?

Sonraki Yazı

Beğenebileceğiniz Yazılar

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Yatırım