• YARIM ALTIN
  1.328,00
  % -4,26
 • AMERIKAN DOLARI
  7,2615
  % -2,22
 • € EURO
  8,7501
  % -2,48
 • £ POUND
  10,1230
  % -2,24
 • ¥ YUAN
  1,1225
  % -2,15
 • РУБ RUBLE
  0,0981
  % -1,57
 • BITCOIN/TL
  357057,267
  % 10,85
 • BIST 100
  1.527,45
  % 3,81

Borsada Manipülasyon Nedir

Borsada Manipülasyon Nedir

Manipülasyon Menkul bedel piyasalarında talep ve arzın hür bir biçimde karşı karşıya gelerek maliyetleri tanımlamasına müteveccih sürecin maksatlı olarak yasaklanmasıdır Menkul bedel piyasalarında harekât gören pay bonolarına ait, şuurlu olarak yanlış yönlendirici bir izlenim uyandırma ve yanıltıcı bir piyasa yaratmak emeliyle yapılan harekâtlar manipülasyon kalitesini taşımaktadır. Buna göre, suni yollarla menkul bedel piyasa maliyetlerinin yükseltilmesi, düşürülmesi veya emin bir seviyede yakalanmasına müteveccih tüm faaliyetler manipülasyon tasviri içerisinde yer almaktadır.

Piyasadaki manipülatif hareketler karar evresindeki yatırımcıları tesirler, bu suni harekete seansı izleyen yatırımcıların büyük bir kısmı gecikerek katılırlar ve hasar ederler. Yatırımcıları yanıltma, kandırma veya dolandırma biçiminde ifade edilebilecek fiilleri kapsayan bu cins faaliyetler neticesinde yatırımcılar haksız kayıplara uğramaktadırlar.

Rekabet kumpas ve yapısını, denklik prensibini bozucu kaliteye sahip bu piyasa oyunları üç biçimde yapılmaktadır

Yükselen bir piyasa olduğu veya olacağı inancı yaratılarak maliyetlerin çoğalmasını sağlayacak uygun etrafı oluşturmak ve eldeki pay tahvillerini yüksek maliyetten satmak.

Maliyetlerin düşüş trendine girmesi doğrultusunda mücadele sarf ederek düşük maliyetten pay tahvillerini toplamak. Özellikle sarihe satış operasyonlarında pay bonolarının düşük maliyetten yerine konulmasında bu usul uygulanmaktadır.

Pay bonosunun hakikat kıymetine erişmesini sağlayıcı harekâtlarla maliyeti emin bir seviyede yakalamak.

Manipülatif harekâtlar neticeyi oluşan suni maliyet hareketleri, ikincil piyasaların, ilk piyasalara likidite ve fon sağlama işlevini zayıflatmakta; piyasadaki firmaların piyasaya karşı duyarlılıklarını yok ederek yeni yatırımcıların piyasaya gelmelerini negatif güzergahta etkilemektedir.