0

Yeni bir iş kurmak isteyen bir girişimci iseniz,  yolunuzun üzerinde KOSGEB girişimcilik kursu ve iş planı doldurma aşamaları olacaktır. Girişimcilik kursuna katıldıysanız,  yapacağınız bir iş daha var. O da etkili bir Kosgeb iş planı doldurma işidir. Bu planın her girişimci tarafından eksiksiz olarak doldurulması gerekiyor.

Neticede girişimci, bir iş kuracaktır ve bu işle ilgili tüm pazar bilgilerine, pazar payına, rakiplerin durumuna ve piyasanın genel durumuna hakim olmalıdır. İş kurmak son derece masraflı ve riskli bir girişimdir. Günümüzde bu iş daha da riskli hale gelmiştir. Çünkü Korona virüs tüm dünyada ekonomiyi olumsuz yönde etkilemiş görünüyor. Ancak bunu da bir fırsat olarak gören girişimciler yok değil! Onlar durumu lehine çevirme konusunda özel bir yeteneğe sahiptirler. İnsanlar sonradan girişimci olabilecekleri gibi, doğuştan bu tür yeteneklere sahip olan insanlar da vardır.

3-5 yıl içinde ekonomik olarak sınıf atlayan yüzlerce başarı hikayelerine imza atmış girişimci sayısı binleri geçiyor. KOSGEB iş planını özensiz olarak doldurursanız, hibe isteğiniz reddedilebilir. Çünkü rakiplerinizin sayısı çok fazladır ve ayrılacak kaynak sınırlıdır. Bu yüzden çok orijinal bir fikir bulup, kısa sürede size para kazandıracak bir girişime ihtiyacınız vardır. KOSGEB iş planı doldurma aşamasından önce zaten kurs gördünüz ve işinizin ne olacağı ile ilgili kesin bir fikir sahibi oldunuz. Bu fikri destekleyecek piyasa verileri de elinizin altında bulunuyor. Rakiplerinizi de inceleyip iyi bir SWOT analizi yaptınız, kar -zarar ve avantaj dezavantajları sıraladınız. Şimdi bunları yazıya dökmenin zamanı geldi. Dosyanızı bir komisyon inceleyecek ve sözlü olarak da savunma yapmanız gerekecek. Bu yüzden iş planı dosyanızı başkalarına hazırlatmak yerine, bir girişimci olarak kendi kendinize bu işi yapabilirsiniz.

KOSGEB iş Planı doldurmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Öncelikle siz ne tür bir iş kuracaksınız?
 • hizmet sektörünü mü yoksa üretim sektörünü mü seçtiniz?
 • İş Kurma için gereken parayı KOSGEP hariç, nereden temin edeceksiniz?
 • Bu parayı nasıl geri vereceksiniz?
 • Şirketiniz ne zaman kar etmeye başlayacak?
 • Her yıl istihdam edecek insan sayısını planladınız mı?
 • Rakiplerinizi iyice analiz ettiniz mi?
 • İşinizle ilgili fırsatları gözden geçirdiniz mi?
 • İşten anlayan ve paralı bir ortak buldunuz mu?
 • Müşterilerinizin profilini incelediniz mi?
 • Ham maddeyi nereden temin edeceğiniz biliyor musunuz?
 • İş yerini nerede açacaksınız?
 • Kaç eleman çalıştıracaksınız?
 • Aylık olarak ne kadar masrafınız olacak?
 • Ayda net olarak ne kadar para kazanacaksınız?
 • Yatırdığınız parayı kaç yılda çıkaracaksınız?
 • İlk 3 yıllık gelişim planınız hazır mı?
 • İşletmenin kurulum maliyetini hesapladınız mı?
 • Bu işin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
 • Vizyon ve misyonu belirlediniz mi?
 • Müşterilerin sizi tercih etme nedenlerini oluşturdunuz mu?
 • Rakiplerinize fark attıracak yeni fikirlerinizi gözden geçirdiniz mi?
 • Reklam politikanızı oluşturdunuz mu?

Tüm bu sorulara cevaplarınız evet ise, işiniz artık çok kolay demektir. Hayır diye cevapladığınız soru için hazırlık yapın ve o soruyu cevaplamak için gerekli araştırmayı yapın.

KOSGEB iş Planı Hazırlamak

Düzgün hazırlanan bir dosya ile hibe ve destek başvurunuz kabul edilebilir. Ancak son derece titiz bir çalışma yapmanızı öneriyoruz. Yukarıdaki sorulara evet cevabını vermeniz gerekir. İş ile ilgili karanlık bir nokta kalmamalıdır.  O yüzden acele etmeden, öncelikle gerekli araştırmanızı eksiksiz olarak yapın. Geleceği ön görmek insan için mümkün olmasa da, plan yapmak mümkündür. Yapılan planların büyük oranda tutması da mümkündür. Planlı ve programlı bir iş büyük oranda size başarı getirecektir. KOSGEB iş planı dosyasının ilk sayfasında kendinizi tanıtıp, iş fikriniz hakkında 2 cümlelik bir yazı yazın. Genel bilgiler başlığı altında da kendinizin ve ortaklarınızın bilgilerine, iş tecrübelerine yer verin.

İş fikrinin orijinal olmasına dikkat edin. Öne çıkmanız için bu çok önemlidir. Seçtiğiniz ortakları, sırf akraba eş dost diye seçmeyin, işi büyütecek potansiyeli olmayan biri, işi daha hızlı batırmanıza yardım edecektir. İşletmenizin kesin çizgileri, hedefleri olmalıdır. Misyon ve vizyon açık olarak ortaya konmalı, kısa vade hedefleri yazıya dökülmelidir.  Pazar bilgileri araştırılmalıdır. Söz gelimi işin para kazandırma potansiyeli iyice araştırılmalı, ürünün sirkülasyon hızı, getirisi, geri dönüş periyodu, müşteri kitlesi araştırılmalıdır. Sizin seçtiğiniz iş alanı ile ilgilenen müşteri potansiyelini keşfedin. hitap ettiğiniz yaş ve cinsiyet, gelir durumu hakkında bilgi toplayın.

Basit bir örnekle bunu açıklayalım: Büyük çoğunluğu öğrenci ve memur olan bir şehirde, en çok ne satılır? Uygun fiyatlı, doyurucu ve lezzetli yemek menüsü! Herkes sizin müşteriniz olabilir. Üniversitelerin karşısında neden çok fazla dürümcü var? Lüks lokanta sayısı bu bölgelerde daha neden daha azdır? Çünkü potansiyel müşteri hesabı yapılarak işletmeler, en uygun konumlarda açılmaktadır ve açılmalıdır. Farz edelim ki bir dürümcü açacaksınız ve tavuk döner yapmak ve köşeyi dönmek istiyorsunuz. Bunun için seçeceğiniz lokasyon, bol bol dürüm yiyen kalabalık bir yer olmalıdır. Kirası çok ucuz ama müşterisi olmayan bir yer seçmek yerine, kirası pahalı ama çok müşteri çeken bir yer tercih etmek size para kazandırır.

Müşteriye en iyi hizmeti vermek için, sektördeki gelişmeleri yakından izleyin. Yeniliklere açık olun. Rakibiniz, müşteriye bir güzellik yapıyorsa siz 3 güzellik yapın. İş alanınızla ilgili sektörel gelişmeleri inceleyin. Müşterilerine en iyi hizmeti sunan herkes, hangi sektörde çalışırsa çalışsın, daima uzun vadede kazançlı çıkar. Ek olarak, işinizle ilgili hiç beklemediğiniz kötü finansal krizler ortaya çıktığında ne yapacağınızı, o zaman değil, şimdi belirleyin. Hizmetinizi ya da ürününüzü müşteriye tanıtmak için, en iyi platform olan web ortamını mutlaka değerlendirin.

Dosyada kim hangi görevlerde çalışacaksa onu önceden belirleyip bir şema şeklinde gösterin. Siparişinizi aldığınız andan itibaren müşteriye ulaştırana kadar geçen süreci de başka bir kağıda not alın ve dosyaya koyun.  İşinizi iyi organize ederseniz kısa sürede gelişirsiniz. Bunun için iyi bir organizasyon şeması oluşturun ve şablona sadık kalın.  İş kurma aşamasında, KOSGEB size destek vermezse bile, başka yerlerden alacağınız sermaye ile yetinmeye çalışın. KOSGEB bir temel sermaye kaynağı olarak değil, geliştirici ve yardımcı bir kaynak olarak görülmelidir.  İş hayatınızdaki yolculuğunuz boyunca binlerce farklı türde sıkıntılarla boğuşacaksınız, bunun için gerekli enerjinizin olması gerekecek.

Bir işçi, maaşını düşünür; bir girişimci şirketinin geleceğini düşünür. O yüzden girişimcinin sırtındaki yük çok daha ağırdır. O, çalışmak için belli saatlere bağımlı değildir. İşi bitirmek için, yapa yalnız kaldığında dahi, tek başına yükü sırtlayacak güce ve iradeye sahip olmalıdır. Başarılı tüm iş adamlarının ortak görüşü; işi başarmak için işçilere değil, kendime güveniyorum düşüncesini taşımalarıdır.

Onların bir başka cevheri ise, kimsenin göremediği fırsatları görüp değerlendirme becerileridir. Son derece cesur ve fırsatlara balıklama atlayan girişimciler, genellikle başarılı olurlar. Ancak onlardaki cesaret; deli cesareti değildir, aldıkları riskin büyük getirileri olduğunu kestirebildikleri oranda cesur olurlar. Zaten günümüzde risk olmadan hiçbir iş yapılamıyor. Her işin kendine has riskleri vardır. Bu riskler, girişimcinin gözünü korkutmaz, girişimci olmayanların girişimini engeller.

Bitcoin Ne Kadar, Nasıl Alınır ve Neden Artıyor?

Önceki Yazı

Beğenebileceğiniz Yazılar

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Yatırım