0

Payda bayrak formasyonu finansal piyasalarda teknik inceleme çerçevesinde araştırılan bir formasyon biçimidir. Pay tahvilleri, borsa endeksleri ve kripto paralar için kullanılan borsa grafiklerinde alana gelen dalgalamalarda kullanılan bir terim olan sancak formasyonu, ters ve düz formasyon olarak oluşur. bayrak formasyonunda süratle yükselişe geçen trendin yatayda bir zaman izleyip düşüşe geçişi ve sonra tekerrür yatayda hareket ettiğini gösterir. Bu hareket neticeyi oluşan grafikte sancak biçiminde bir çizim oluştuğundan payda sancak formasyonu olarak adlandırılır. Ters bayrak formasyonunda ise süratli bir düşüş ile başlayan bir hareket vardır. Formasyon yükselen bir trend ile başlıyorsa trendin devam edeceği, trend düşüş hareketi ile başlamışsa düşüşün devam edeceği anlamına kazanç. Sancak formasyonu ne demek sualine sarihlik getirdikten şimdi teknik ayrıntılar.

Payda bayrak formasyonu kısa vadeli yatırımlar için verimli bir grafik göstergesidir. Trendin aynı seyrinde devam edebileceğini gösteren sancak formasyonu netlikle geri dönüş anlamına gelmez. Sancak formasyonunda kısa vadeli bir konsolidasyon oluşur ve bu konsolide yaradılışı sırasında hacimler düşük seyirdedir. Sancak formasyonu harekâtında ilk hareket çok süratli bir yukarıya çıkış biçiminde görülür. Bu ilk yükselişi kaçıran borsacılar sonrasında sancağın hareketini takip ederler.

Ancak burada öğrenilmesi gereken bayrak formasyonu harekâtı trend dalgalanmaya geçmişse yaradılış 8 bar ortamı olacaktır, netlikle 20 bar ve üzerine çıkmayacaktır. Sancak formasyonunda bu kriterler göz önünde bulundurularak yatırım yapılmalıdır. Payda sancak formasyonu yaradılışı sancak direğinin en üst kırılma noktasını tutarak satış yapan borsacılarda kazanacaktır.

Bayrak Formasyonu Özellikleri

Sancak formasyonu genel özelliklerini şu biçimde sıralayabiliriz:

  • Genelde trend ortalarında görülür.
  • Sert yükseliş ve düşüşler sonrası pay maliyetinde yatay hareketler görülebilir.
  • Tredin aksi güzergahında bir meyil yaradılışıdır.
  • Payda sancak formasyonu mukavemetin kırılması ile başlar sancak direğinin boyu kadar yükselişi ile sona erer.
  • Hareketli ve süratli bir formasyon çeşididir.
  • Flama formasyonu ile farkı dikdörtgen biçiminde oluşmasıdır.
  • Yaradılış için ateşleyici etmen dikdörtgen sonunndaki hacim çoğalışıdır.
  • Dikdörtgen içindeki pay maliyet hareketi mukavemete yakında yükseliş, dayanağa yakında düşüş güzergahında direk boyu kadar hareket görülebilir.

Borsada Kademe Analizi Nasıl Yorumlanır?

Önceki Yazı

Borsada Gece Emir Verilir Mi?

Sonraki Yazı

Beğenebileceğiniz Yazılar

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Yatırım