Yatırım

Borsada En Sık Yapılan Hatalar ve Çözüm Yolları

0
Borsada En Sık Yapılan Hatalar ve Çözüm Yolları
Borsada En Sık Yapılan Hatalar ve Çözüm Yolları

İlgi Alanınıza Girmeyen Sektöre Yatırım Yapmayın

BİLGİ beş harfli bir kelimedir ama dört harfi ALAKA’dir. Alaka dinlemediğiniz alanlarda bilgi sahibi olmanız ve galibiyete erişmeniz güçtür. Warren Buffett gibi dünyanın en zaferlileri arasına girmiş bir yatırımcının ilk ihtarı: “Kavramadığınız sektöre yatırım yapmayın” . Bu ihtarı şöyle kavramalıyız: Ne iş yaptığı mevzusunda fikir sahibi olmadığınız firmaların paylarını satın almayın! Bu kusurdan sakınmanın en iyi yolu, yatırım fonlarına yönelmekten geçer. Bu kapsamda çeşitlendirilmiş bir borsa yatırım fonu portföyü oluşturabilirsiniz. Fertsel pay tahvillerine yatırım yapmak istediğiniz takdirde, bu payların ait olduğu işletmeyi iyice tanıdığınızdan emin olun ve sonra yatırımınızı yapın.

Bir Şirkete Takılıp Kalmayın

Bir firmanın paylarını uzun zaman elimizde bulundurduğunuzda ve özellikle bu firma bir yarıyıl iyi iş çıkarmışsa kendinizi o işletmeye bağlanmış gibi sezebilirsiniz. Paylarını satın almış olmaktan öte resmen aşıksınızdır. Para kazanmak için borsada olduğunuzu ve bu emelle bu firmanın paylarını satın aldığınızı asla usunuzdan çıkarmayın. Bu payları satın almanızdaki nedenler kurgusu değiştiği takdirde satış yapmaktan çekinmeyin.

Sabırsızlık Göstermeyin

Sabrın sonu selamettir. Sabır acıdır, meyvesi tatlıdır. Katlanan derviş muradına ermiş… Sabrı metheden ne çok atasözümüz var değil mi? Gerek form yakalamak için spor alanında olsun, gerekse derslerinizde yüksek anekdot için mektepte veya iyi bir pozisyona gelmek ismine kariyerinizde, yavaş ama tutarlı davranmak her zaman galibiyet kapısını açan anahtar kararındadır. Öyleyse yatırım yaparken neden değişik olmasını bekliyorsunuz ki? Yavaş, tutarlı ve disiplinli bir yaklaşım, inanın “âmânın taşı, ya meblağsa” diyerek son dakika sergilenen nafile mücadelelere her zaman üstün kazanç. Oluşturduğunuz portföyden, yapmak için planlandığından başkasını beklemek trajediye davetiye çıkarmaktır. Bu sebeple, sahip olduğunuz her bir pay bonosunun hangi oranda gelişeceğine ve bu gelişmenin müddetine müteveccih temennilerinizi hakikatçi tutun. Ayağınız her zaman yere bassın ve sabırlı olun.

Günlük Al-Sat Yapmaktan Uzak Durun

Alış ve satış pozisyonu arasında aralıksız gidip gelmek tabir yerindeyse bütün bir getiri katilidir. Yaptığınız harekâtlar için düşük komite oranlarından yararlanan müessesesel bir yatırımcı değilseniz, harekât giderleri sanki canınıza okur. Uzun vadeli harekâtların kendine has getirilerinden yararlanamamak ise fırsat maliyeti olarak hanenize yazılır.

Bono Nedir, Türleri Nelerdir?

Önceki Yazı

Forexte Nasıl Kazanılır?

Sonraki Yazı

Beğenebileceğiniz Yazılar

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Yatırım