0

SPK kapsamında yapılan piyasa düzenlemesi sırasında önemli işlemlerden bir tanesi brüt satış işlemi olarak dikkatleri çekiyor. Brüt satış sırasında para hesaba ne zaman geçer kısmı için ilk olarak işlem adımlarının tamamlanması gerekir. Bu adımların ardından şartları da detaylı bir şekilde anlamak gerekir. Bu kapsamda para her ne kadar anlık geçse diye beklense bile yine de anında hesaplara geçmeyecektir.

Brüt Satış Yapmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Şartlar

Brüt satış yapmak için dikkat edilmesi gereken belirli şartlar ön planda oluyor. Bu şartlar;

  1. Brüt takas hisselerinin satışları sırasında alım işlemi de aynı gün yapıldıysa ödemeler için ertesi günü beklemek gerekir.
  2. Satış işlemleri sırasında tüm adımlar tamamlandıysa ve para alınmak için bekleniyorsa paraların hesaba geçmesi için satış yapılacak kadar hisselerin hesapta bulunması gerekir.
  3. Kredili işlemler sırasında açığa satış gibi adımların meydana gelmesi söz konusu değildir.

Brüt Satışlarda Para Hesaba Ne Zaman Yatar?

Bu işlemde para hesaba ne zaman geçer en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. İstenen şartlar yerine geldikten sonra hisselerin satılması ardından mesai saatleri içinde ödemeler hesaplara geçer. Fakat T2 kapsamında bilinen tabir ile beraber bekleme süreleri de yer alacak. Bir sonraki brüt işlemlerini yapmak için tekrar 2 gün beklemek gerekir.

Kategori: BORSA

Hisse Senedi Performansı Nedir?

Önceki Yazı

Bitcoin Nedir? Bitcoinin Avantajları Ve Dezavantajları nelerdir?

Sonraki Yazı

Beğenebileceğiniz Yazılar

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir