0

Trend devamına işaret eden formasyonlardan olan üçgen formasyonu, kendi içerisinde yükselen üçgen formasyonu, alçalan üçgen formasyonu ve simetrik üçgen formasyonu olmak üzere üçe ayrılır.

Yükselen üçgen formasyonu, simetrik üçgen formasyonu ile eş olsa da üst bant trend çizgisi yatay olduğundan dolayı simetrik üçgen formasyonunu ufalar. Yükselen üçgen formasyonu doğası gereği genel anlamda yukarıya istikametli formasyonlardır; özellikle yukarıya trend içerisinde alana kazançsa trendin devamının geleceğine dair bir işaret verir. Grafik yaradılışı şu biçimde oluşur, piyasa fazla alım bölgesindedir ve maliyetler geri çekilmeye başlar. Fakat bir ölçü geri çekilmeden sonra müşteriler tekerrür devreye girer ve bir evvelki azami maliyet seviyesine doğru yine yukarıya istikametli bir hareket başlar. Bu seviyeden tekerrür satış kazanç ancak müşteriler bu sefer bir evvelki düşük maliyet seviyelerine gelmeden tekerrür devreye girer ve yeniden bir evvelki yüksek maliyet seviyesine doğru bir hareket olur. Her seferinde yeni yükselen düşükler alana gelerek oluşan bu formasyon, azami maliyet seviyesinin yukarıya istikametli kırılması ile son bulur ve yukarıya hareket devam eder. Bu mukavemet seviyesi kırılırken hacim tarafında ciddi anlamda çoğalış olması beklenir. Hedef maliyet seviyesi olarak; üçgen formasyonunun yaradılışında ortaya çıkan en geniş bant aralığı kadar, mukavemet seviyesi kırıldıktan sonra bir hareket beklenir.

Alçalan üçgen formasyonu, simetrik üçgen formasyonu ile eş olsa da alt bant dayanak çizgisi yatay olduğundan dolayı simetrik üçgen formasyonunu ufalar. Alçalan üçgen formasyonu doğası gereği genel anlamda alt istikametli formasyonlardır; özellikle alt trend içerisinde alana kazançsa trendin devamının geleceğine dair bir işaret verir. Grafik yaradılışı şu biçimde oluşur, piyasa fazla satım bölgesindedir ve maliyetler yukarıya gitmeye başlar. Fakat bir ölçü yukarıya hareketten sonra satıcılar tekerrür devreye girer ve bir evvelki en düşük maliyet seviyesine doğru yine alt istikametli bir hareket başlar. Bu seviyeden tekerrür alış kazanç ancak satıcılar bu sefer bir evvelki yüksek maliyet seviyelerine gelmeden tekerrür devreye girer ve yeniden bir evvelki düşük maliyet seviyesine doğru bir hareket olur. Her seferinde yeni alçalan yüksekler alana gelerek oluşan bu formasyon en düşük maliyet seviyesinin alt istikametli kırılması ile son bulur ve alt hareket devam eder. Bu dayanak seviyesi kırılırken hacim tarafında ciddi anlamda çoğalış olması beklenir. Hedef maliyet seviyesi olarak; üçgen formasyonunun yaradılışında ortaya çıkan en geniş bant aralığı kadar, dayanak seviyesi kırıldıktan sonra bir hareket beklenir.

Simetrik üçgen formasyonu, hem alt istikametli hem de yukarıya istikametli trendler devam ederken alana gelebilir ve alçalan yüksekler ile yükselen düşükler tarafından oluşur. Bu sayede, bu yükseklerin ve düşüklerin birleştirilmesiyle ortaya simetrik bir üçgen çıkar. Bu periyodda hacimlerde ciddi anlamda düşüşler kollanır. Genelde formasyon, üçgeninin trend güzergahında kırılması ile son bulur ve maliyetler hacim çoğalışı ile beraber formasyonunun en geniş noktası kadar alt veya yukarıya doğrultuda hareket etmeye başlar.

Bayrak ve Flama Formasyonları Nedir

Önceki Yazı

Borsa’da Karanlık Oda Nedir?

Sonraki Yazı

Beğenebileceğiniz Yazılar

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Yatırım