1

2008 yılında gerçekleşen kriz sonrasında Satoshi Nakamato adlı şahıs ya da şahıslar uçtan uca elektronik ödeme yöntemi olan Bitcoin ile ilgili teknik görüşlerini yayınladılar. Bu sayede Bitcoin merkezsizleştirilmiş olmakla beraber, üçüncül müdahale ve engellemelere karşı korumalı ve güvenli kripto para birimi olarak ortaya çıkmış oldu. 2009 senesinde halka açık tabaka olarak kullanıma başladı. Onun sonrasında Bitcoin, ilk başarılı bir kripto para olarak “1. nesil blockchain” adıyla isimlendirildi.

Dağıtık genetiği sayesinde kısa bir zamanda günümüz finansal durumuna karşı yükselişe geçmeye başladı. Bitcoin ağına giren ve girmeye başlayan işlemlerin takip edilmesi olanaklı yani mümkün iken, işlemi hayata geçiren şahsın kim olduğunu bulmak imkansızdır. Bitcoin Blockchain ağında onay verilen işlemler, zincir genetiğinden yani yaı şeklinden dolayı geri vazgeçilemez ve bu işlemler başka bir işleme dönüştürülemez.

Düzenleştirilmeye ya da kontrol altında tutulmaya tabii olamadığı için Bitcoin’in değeri sıfır noktasından, binlerce dolara doğru yükselmeyi başarmıştır. Bitcoin’in yükselişiyle beraber birçok kripto para birimi ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu para birimlerine “alternative coin”, bir başka tabirle “alt coin” adı verilmektedir. Alternatif kripto paralar ortaya çıkarken çeşitli noktalarda farklı özellik ve karaktere sahip olarak rekabet avantajından faydalanılmış ve yeni market tipleri baş göstermiştir. Bu farklılıklara üretilen maksimum para oranı, algoritma, blockchain alt cinsleri ve türleri misal yani örnek olarak gösterilebilir.

Bitcoin blockchain platformunda ortaya çıkarılabilecek maksimum Bitcoin oranı yani miktarı 21 milyon tanedir. Bitcoin uçtan uca, adresten başka adrese transfer olanağı vermektedir, ayrıca blok üretim zamanı tahmini olarak 10 dakikadır.

Bitcoin adresleri kullanıcı insanların platform üzerindeki kimlikleridir. İşlemi gerçekleştiren kişiyle ilişkilendirilemezler ve bu adreslerin anahtarları yitirildiğinde adreslerler ile ilgili hak ileri sürülemez.

Bitcoin’in  Avantajları  Arasında Neler Sayılabilir?

Bitcoin kullanımının farklı farklı risklerinin yanında pek çok avantajı da olmaktadır. Enflasyona bağlı ve çökme riskinin az olması, basit, güvenilebilir ve iz takip edilemez olması en önemli avantajları arasında gösterilmektedir. Para transferlerinin geleneksel metotlara oranla daha güvenli, daha ekonomik yani ucuz ve daha pratik yani hızlı olması Bitcoin’in kullanıcılarına sağladığı önemli bir avantajdır. Milyonlarca lira tutarındaki Bticoinlerinize cüzdan erişimi sağlayabildiğiniz her yerden erişim sağlayabilirsiniz. Bu denli yüksek oranda paraları nakit veya farklı bir metotla bu kadar kolay taşımanın yolu yok gibidir. Yapılan işlemlerin ve hesap durumunuzun herhangi bir şahıs/şahıslar veya devlet ve banka tarafından haberdar olunmaması yani bilinmemesi ve kontrol altında tutulamaması da bazı avantajlar sağlayabilmektedir.

Bitcoin’in Dezavantajları Arasında Neler Gösterilebilir?

İzinin sürülememesi bazı hal ve durumlarda avantaj sağladığı olsa da dezavantaj oluşturabildiği haller de vardır. Ticaretinin illegal olarak yürütüldüğü ürünlerin ödemelerinde kullanılması gibi ve kara para aklama amacıyla kullanılması gibi durumlara neden olmaktadır. Bu teknoloji üzerinde uzman kişi sayısının az olması, kaybetme faktörü, harcama yapılabilecek platformların azlığı sistemin diğer dezavantajları arasında gösterilmektedir.


Bitcoin Kaynağını Nerden Almaktadır?

Herhangi bir ülkeye veya ülkenin merkez bankasına bağlı olmamaktadır. Geleneksel paralarda olduğu gibi karşılığında altın, gümüş gibi herhangi bir değeri olan kıymetli maden olmamaktadır. Fiziksel olarak basım yapılan bir para değeri değildir. Bitcoin tamamen sanal yani elektronik olarak üretim gösterilen ve temelinde matematik formül ve metotları olan bir sistemdir. Bu matematik metodu herkese açıktır ve isteyen her insan bu sisteme katılabilir. Bitcoin madenci sistemine katılan her kişi sistemin güvenliğini sağlamlaştırmaya katkı sağlamış olur.

Bitcoin Güvenilir Mi Acaba?

Bitcoin’in belli bir konjektüre yani protokole bağlı kalması nedeniyle yaptığınız her işlem baştan başlar ve sona kadar şifrelenir. Şifrelenen zincir içindeki bütün işlemler kayıt altına alınmaktadır. Cüzdan bilgilerinizi yitirmeniz yani kaybetmeniz veya bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kullanıcı kaynaklı durumlardan başka sistemin güvenlik konusunda hiç bir açığı görülmemektedir.

Bitcoin değerinin iki kere satılmasını engelleyen sistem nedeniyle, sizden habersiz veya hileli bir para gönderime onay verilmemektedir.

Belli bir merkezinin olmaması ve bütün yapılan işlemlerin farklı bilgisayarlar üzerinden izin verilmesi zorunluluğu Bitcoin sistemini güvenli hale getirmektedir.

Bitcoin’in Değeri Nasıl Ortaya Çıkar?

Bitcoin fiyatı yalnızca arz-talep faktörüne göre değişiklik gösterir, çünkü dolaşımdaki adedi sınırlandırılmaktadır.

Arz-talep dengesi, alıcı ve satıcının bir üründe karşılıklı olarak fiyat üzerinde karar vermesidir. Bitcoin’in fiyatını etkileyen öğede burada başlar, insanlar Bitcoin almaya karar verdikleri zaman – dolaşımdaki miktarının sınırlandırılmış olmasından dolayı değeri yükselmeye başlar, satmaya karar verdiklerinde ise değeri azalmaya başlar.

Bitcoin ile Ödeme Nasıl Alınır?

Bitcoin ile ödeme kabul etmenin en kolay yöntemi şahıstan şahsa, yani bir adresten başka adrese transfer yapmaktır. Bu metod bazı akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla da yapılabilir.
Yine de yalnızca bu gaye için tasarlanmış ticari uygulamalar da vardır. Bu uygulamalar QR kod okutma yöntemine dayanmaktadır.

Brüt Takasta Satış Nasıl Yapılır?

Önceki Yazı

Forex Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler ve Yatırımlar

Sonraki Yazı

Beğenebileceğiniz Yazılar

1 Comment

  1. […] Bitcoin Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir