• YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN/TL
  369710,111
  % 4,18
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

EFT Sorgulama Nedir, Nasıl Yapılır?

EFT Sorgulama Nedir, Nasıl Yapılır?

EFT sorgulama, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden yapılan basit bir işlemdir. Artık bankaların tamamı güncel olarak internet bankacılığını kullanıyoruz ve her geçen gün yeni özellikler eklenmekte. 2021 yılına girdiğimiz ilk günlerde de EFT sisteminde çığır açan bir yenilik yaptılar ve FAST sistemine geçiş yaptık. Artık kişilerin sadece IBAN numarasına değil, cep telefonu numarasına dahil olmak üzere kısa bilgiler kullanarak para transferi yapabileceksiniz.

Bunun yanı sıra, FAST sistemi ile sadece mesai saatlerinde değil, hafta sonları ve gece yarısı bile para transferi yapabileceksiniz. Bankalar için henüz yapım aşamasında yani deneme sürecinde olan bu sistemi belirli limitler dahilinde kullanabiliyorsunuz. Yaptığınız tüm EFT ve FAST işlemlerinde de haliyle sorgulamaları internet üzerinden yapabiliyorsunuz.

EFT Sorgulama Nedir?

EFT sorgulama, para transferinin gidip gitmediğini kontrol etmek amacıyla hem internet bankacılığı, hem de mobil uygulamalar üzerinden yapılan bir işlemdir. Bu işlem sadece bankalar üzerinden yapılabilir ve yan uygulama veya sitelere güvenmemelisiniz. Özellikle ne olduğunu bilmediğiniz ve ilk kez duyduğunuz sitelere güvenmemeli ve kişisel bilgilerinizi bu internet siteleri ile paylaşmamalısınız

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

EFT sorgulama hem internet bankacılığı hem de mobil bankacılıktan yapabilirsiniz. İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra “Para Transferleri” menüsüne girerek; bu menü üzerinden de geçmiş gönderilerinizi sorgulayabilirsiniz.

Her bankanın sunduğu hizmet farklı olduğu için, para transferleri menüsünün yeri farklı olabilir. Genelde “Para Transferi”nin hemen altında yer alan EFT durumu sadece bankalar tarafından görüntülenmektedir. İnternet bankacılığı kullanmıyorsanız ya da erişim problemi yaşıyorsanız aynı işlemi müşteri hizmetlerinden de yapabilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerinden EFT Sorgulama

Evet, tüm bankalar müşteri hizmetleri üzerinden de EFT sorgulamanıza izin verir. Gerek EFT sorgulama numarası, gerekse de bankaya kayıtlı olan cep telefonu numaranız ile sorgulayabilirsiniz. Müşteri hizmetlerini aradıktan sonra; bankalar sizden iban ya da hesap numarası gibi ek bilgiler talep edebilirsiniz. Bu bilgilere erişiminiz yoksa EFT sorgu no da işinize yarayabilir. Sorgu numarası, işlem sonrasında dekont üzerinde yazmaktadır.

Bu EFT işleminde gitmemiş ya da askıda kalmış gibi bir problem farkederseniz; bunun için de çağrı merkezi yetkilisi size yardımcı olacaktır. Müşteri hizmetleri üzerinden birçok işlem yapabildiğiniz gibi, henüz karşı tarafa ulaşmayan EFT’nin iptalini de yapabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ
 • QNB Finansbank Döviz Hesabı Nasıl Açılır? – Butce.org4 hafta önce
 • […] EFT Sorgulama Nedir, Nasıl Yapılır? […]