• YARIM ALTIN
  1.361,00
  % -1,82
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3267
  % -0,40
 • € EURO
  8,9037
  % -0,66
 • £ POUND
  10,2112
  % -1,06
 • ¥ YUAN
  1,1338
  % -0,26
 • РУБ RUBLE
  0,0985
  % -0,03
 • BITCOIN/TL
  338463,246
  % -5,59
 • BIST 100
  1.474,30
  % -0,93

Kripto Para Borsasında Margin ve Kaldıraç Kavramları

Kripto Para Borsasında Margin ve Kaldıraç Kavramları

Kripto para borsası tüm dünyada bireysel ve kurumsal girişimcilerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Yatırımlarını bu alana kaydırmak ve kar elde etmek isteyen herkesin bilmesi gereken temel bilgilere hakim olmak; yatırımları korumanın en temel şartı olarak  kabul edilir. Bununla birlikte hiçbir bilgi ve tecrübeye sahip olmadan, en azından bir borsa izleme sürecinden geçmemiş kişilerin yatırım yapması onlara zarar getirecektir. Bu nedenle, yatırımcıları aydınlatmak için; günümüzün en popüler yatırım aracı olan kripto para borsasında yatırımlarını değerlendirmek isteyenlere temel bilgileri vermek yararlı olacaktır. Bu makalede, margin nedirmargin ve kaldıraç ilişkisi nedir; Cross margin  ve fixes margin ne anlama gelmektedir şeklindeki sorulara en temel cevapları vermek istiyoruz.

Margin Nedir?

Borsadaki bir işleme, teminat karşılığında borç para alarak girmek olarak ifade edilebilir. Kaldıraç ise gösterilen teminatın karşılığında, alınabilecek para miktarını belirleyen katsayıyı ifade eder. Bu açıklamaya göre teminat miktarı ile kaldıraç katsayısını çarptığımızda işlem miktarını elde ederiz. Seçeceğiniz platformda 10X, 20X ya da 100X kaldıraç kullanabiliyorsunuz. Örneğin 10 dolar yatırım yaparak, 100X kaldıraç oranı seçtiğinizde, 10×100 = 1000 dolarlık işlem yapabiliyorsunuz. Yani 10 dolar vererek, 1.000 dolarlık işlem yapmış olursunuz. Bu durumda yapacağınız al-sat işleminde kayıp söz konusu ise; kaybedeceğiniz miktar, yatırdığınız asıl para olan 10 dolar olacaktır. Geri kalan 990 dolar ise kaybedilmez.

Spot Fiyat Nedir?

Spot fiyat, canlı veya anlık fiyatı temsil eder. Bir ürünü ( coin para birimi) nakit olarak anlık alıp sattığınızda o an için geçerli fiyat, spot fiyattır.  Bunun yanı sıra vadeli fiyat kavramına da değinmek gerekiyor. Vadeli fiyat, alınan veya satılan ürün için, bu gün değil de belirlenen vadede ödeyeceğiniz birim fiyattır.

Spot Margin Nedir?

Canlı ya da nakit markette bir kripto para birimini borç alarak satın alma işlemidir. Borcu aldığınız aracı site-platforma belli bir teminat göstererek bu işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca nasıl ki bir arkadaşınızdan belli bir miktar dolar veya TL borç alarak, kripto para borsasına girip kripto para satın alıyorsanız; bu işlemde de borç aldığınız taraf sizin arkadaşınız değil, kredi açan bir platform olacaktır. Bu platform da sizden teminat alır ve bunun karşılığında size borç verir. Siz de kendi hesabınıza kripto para aktarmış olursunuz. Vadeli Margin ise; bu ticaret sürecini, ya süreli ya da sürekli kontrat imzalayarak yapmanız durumunda geçerli bir kavram olacaktır.

Fixed Margin Nedir?

İşlem için ayrılan teminatın sabit olduğu margin türüdür. Bununla birlikte hesabınızda 100 dolar varken siz 5 dolarlık bir işlem yaptığınızda sistem; sizin sadece 5 dolarınıza göre işlem yapar. Diğer 95 dolarınıza karışmaz. Bunun tam tersi de Cross margindir. Bu durumda hesabınızda 100 dolar varken, siz 5 doları işleme soktuğunuzda ve kayıp yaşadığınızda tüm 100 dolarınız gider. İşlem yaparken, hesabınızdaki tüm parayı kaybetme riski Cross margin olayında geçerlidir. Bu bakımdan yeni yatırımcıların, Cross margin seçeneğini değil Fixed margin seçeneğini seçmesi riski azaltır.

Margin Ticaretine izin Veren Borsalar

Kripto para borsaları arasında OKEX borsası; hem alt coin ticaretinde hem para çekme-yatırma işlemlerinde ve hem de margin türü ticarette geniş seçenekler sunar. Bu borsa süreli ve süresiz kontrat işlemleri, vadeli margin işlemleri için de kullanıcıya imkanlar sunar. Binance borsası ve Bitmex borsası da aynı imkanları tanımaya başlayan farklı kripto para borsalarıdır. Her 3 büyük borsaya kayıt olmak için; kendi web sitelerine girmeniz ve istenilen bilgileri vermeniz yeterlidir.